Formowanie rotacyjne – na czym polega i kiedy jest stosowane?

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych może odbywać się z wykorzystaniem różnych technik. Zaliczane jest do nich również rotoformowanie, czyli formowanie rotacyjne. Czym dokładnie jest ta właśnie metoda i kiedy jest ona najczęściej stosowana?

Na czym polega rotoformowanie?

Za pomocą tworzyw sztucznych możliwe jest wytwarzanie różnego rodzaju wyrobów. Tworzywa mogą dać wtedy wyroby o zróżnicowanych kształtach oraz wielkościach, także łączone z innymi materiałami.

Wśród metod produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych znajduje się formowanie rotacyjne, nazywane również rotoformowaniem albo rotomouldingiem. W tym przypadku produkcja bazuje na zastosowanie maszyn obrotowych, które obracają formę i znajdujące się w niej rozpuszczone tworzywo, aby dać gotowy wyrób.

Maszyny do formowania rotacyjnego

Przeznaczone do formowania tworzyw sztucznych maszyny rotacyjne pozwalają na podgrzanie tworzywa sztucznego w formie granulatu, a następnie na jego rozprowadzenie w formie.

Tego typu maszyny są oferowane w różnych wariantach, między innymi pod kątem ich wymiarów, co pozwala na dopasowanie jej do konkretnych wyrobów, na przykład długich jak kajaki.

Jednym z dostawców nowoczesnych maszyn przeznaczonych do formowania rotacyjnego jest firma orex-rotomoulding.pl. Zapewnia ona dostęp do kilku wariantów maszyn, które pozwalają na tworzenie wyrobów nawet o dużych wymiarach.

Jak odbywa się rotoformowanie?

Procedura forowania rotacyjnego jest dzielona na kilka etapów, dlatego też warto przyjrzeć im się bliżej. Jak dokładnie odbywa się produkcja wyrobów z tworzyw tą techniką?

Przygotowanie formy

Na początku konieczne jest stworzenie formy wyrobu, który ma być wyprodukowany. Forma ta przygotowywana jest obecnie na podstawie projektów komputerowych, co pozwala na dokładnie odzwierciedlenie wymiarów produktu w projekcie.

Umieszczenie w formie granulatu z tworzywa

Aby przygotować produkt, do formy wsypuje się granulat z tworzywa sztucznego.

Roztopienie granulatu w formie

Następnym etapem produkcji jest w podgrzanie formy. Forma umieszczana jest w komorze, w której jest ona podgrzewana. Tworzywo wtedy rozpuszcza się, aby pokryć ścianki formy.

Formowanie rotacyjne

Gdy granulat jest już roztopiony, można przejść do kolejnego etapu, czyli do formowania rotacyjnego. Wówczas forma umieszczana jest w specjalnej maszynie – karuzeli, która ją obraca. W efekcie możliwe jest wtedy równomierne pokrycie ścianek form roztopionym tworzywem sztucznym.

Wystudzenie formy

Aby przygotować produkt, konieczne jest w następnej kolejności wystudzenie formy. W ten sposób dochodzi do ustalenia tworzywa.

Otwarcie formy

Końcowym etapem produkcji jest otwarcie formy, gdy dojdzie już do całkowitego wystudzenia znajdującego się w środku produktu.

Jakie produkty powstają przez formowanie rotacyjne?

Za pomocą formowania rotacyjnego można przygotować różne rodzaje wyrobów o szerokim zastosowaniu. Bardzo często wykorzystuje się je do produkcji dużych elementów z tworzyw, których wykonanie innymi metodami byłoby trudne albo nawet niemożliwe.

Do wyrobów, które przygotowuje się za pomocą rotomouldingu, zaliczane są między innymi kajaki, zbiorniki, zabawki dziecięce, pojemniki, artykuły sportowe, obudowy. Oczywiście, to jedynie parę produktów, ponieważ metoda ta ma również znacznie szersze zastosowanie.

Dodatkowym atutem formowania rotacyjnego jest również możliwość przygotowywania produktów z łączonych materiałów, na przykład z warstwowo układanych tworzyw sztucznych czy też zatapiania w produktach innych wyrobów, na przykład elementów metalowych.

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz