Papa bitumiczna na dach – kiedy ją zastosować?

Papy to pokrycia dachowe używane już od lat. Kiedy stosowane są najczęściej? Jak wybrać najlepszą papę bitumiczną na dach?

Dobór materiału dekarskiego ma bardzo duże znaczenie. Poza dachówkami i blachodachówkami w użyciu znajduje się także papa bitumiczna. Materiał ten często kojarzony jest jako przestarzały, jednak obecnie w użyciu znajdują się nowoczesne papy o lepszych właściwościach od tych używanych przed laty.

Czym jest papa bitumiczna?

Papa bitumiczna jest rodzajem materiału, który powstaje z bitumu, czyli z mieszanki substancji organicznych na bazie ropy naftowej, węgla, żywic czy olejów. Występuje on naturalnie oraz jest produkowany przez człowieka.

Powstająca z bitumu papa bitumiczna jest materiałem wielowarstwowym, który składa się z dodatkowych surowców, między innymi z osnowy oraz z posypki umieszczonej na wierzchu. Tak powstaje materiał, który charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne.

Obecnie używana papa, na przykład papa Bauder, posiada również składniki, które umożliwiają jej łatwe montowanie. Współczesne papy są termozgrzewalne, co oznacza, że nie wymagają one stosowania lepiszcza. Zamiast niego papa klei się pod wpływem wysokiej temperatury, na przykład z palnika gazowego. Dostępne są również papy samoprzylepne, które można montować bez otwartego ognia. To powoduje, że jej montaż jest znacznie prostszy w porównaniu do starszego poprzednika.

Jakie zastosowanie mają papy bitumiczne?

Materiał jak papa bitumiczna jest najczęściej kojarzony z dachami płaskimi. To na nich używany jest najczęściej i pozwala na stworzenie trwałego, odpornego na czynniki zewnętrzne pokrycia dachowego. Do celów dekarskich polecana jest przede wszystkim papa bitumiczna z firmy dachprofil.com.pl.

Ponadto papy bitumiczne wykorzystywane są do innych prac, między innymi przy hydroizolacji fundamentów budynków, ponieważ zabezpieczają je przed wilgocią. Stosowane są również jako izolacja przeciwwodna, dlatego sprawdzają się w miejscach, gdzie napór wody na mury jest bardzo duży.

Papa bitumiczna na dach – kiedy warto?

Pokrycie dachowe powinno charakteryzować się optymalnymi parametrami, dlatego też warto poświęcić czas na dobranie odpowiednich rozwiązań, by dach był trwały na lata.

Papa jest najlepszym rozwiązaniem na dachy płaskie, ponieważ zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV, a przy tym przed uszkodzeniami mechanicznymi. Aby jednak rzeczywiście mogła posłużyć na lata, duże znaczenie ma jej jakość. Tylko dobra papa bitumiczna będzie w stanie zapewnić dachowi odpowiednią wytrzymałość.

Jak wybrać papę bitumiczną?

Dobierając odpowiednią papę dachową, zawsze warto zwracać uwagę na jej parametry techniczne, między innymi na grubość, rodzaj posypki, sposób montażu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie papy od sprawdzonego producenta, który na rynku jest już od wielu lat, a jego wyroby cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów – także wśród firm dekarskich.

Wśród polecanych materiałów znajduje się papa Bauder, która jest rodzajem papy termozgrzewalnej. Ze względu na specjalną budowę charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami – nie ulega deformacjom, jest odporna na czynniki atmosferyczne, a także jest bardzo łatwa i szybka w montażu.

Dodatkowym atutem, jakim wyróżnia się nowoczesna papa bitumiczna, są różne kolory do wyboru. Do dyspozycji są nie tylko standardowe papy szare i czarne, ale również papa zielona, brązowa, niebieska czy ceglasta, dzięki czemu można stworzyć estetycznie wyglądający dach.

Gdzie zakupić papę dachową?

Sprzedaż papy bitumicznej jest prowadzona przez wiele firm, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi wariantami pap oraz z ich parametrami.

Obecnie producenci pap mają bardzo często własne strony internetowe, na których można bliżej zapoznać się z ich asortymentem. Dzięki temu można także łatwo porównać dostępne materiały pod kątem ich parametrów.

 

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Robert pisze:

    Niestety ale z powodu braku dostatecznych finansów muszę przerwać budowę domu na jakiś czas. Tak aby zarobić i zacząć ponownie (szczególnie, że buduję się całkowicie bez kredytu).
    Aktualnie mam dach dwuspadowy o kącie nachylenia 35 stopni pełne deskowanie – chciałbym go zabezpieczyć na czas ok dwóch lat papą. W przyszłości będzie blacha jakiej papy użyć bo nie mam pojęcia, pomóżcie.

    Czy taka papa bitumiczna zda egzamin?

Dodaj komentarz