Pracownicza odzież robocza i ochronna – rodzaje i dobór. Gdzie ją zakupić?

Odzież robocza oraz ochronna jest w stanie zapewnić skuteczne zabezpieczenie przed wieloma negatywnymi czynnikami na różnych stanowiskach pracy. Gdzie można ją kupować?

Kiedy należy zakupić odzież dla pracowników?

Na wielu stanowiskach pracy pracownicy są narażeni na różne czynniki szkodliwe i niebezpieczne. Mogą być także wystawieni na niebezpieczeństwo powstawania urazów. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, do których zaliczają się także właściwie dobrane ubrania.

Pracodawca jest zobligowany prawem do tego, by zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Odnosi się to również do odzieży, jaka stosowana jest podczas realizacji obowiązków pracowniczych. Gdy ubrania pracownika mogą być zniszczone, pobrudzone albo też jest on wystawiony na czynniki szkodliwe albo niebezpieczne, musi mieć zapewnioną właściwie dobraną odzież.

Odzież robocza a ochronna – czym się różnią?

Do kategorii odzieży pracowniczej zaliczane są dwa jej główne typy – odzież robocza oraz odzież ochronna.

Pierwszy typ odzieży, czyli odzież robocza jest stosowana wtedy, gdy na stanowisku pracy nie występują szkodliwe i niebezpieczne czynniki, więc jej głównym celem jest ochrona przed zabrudzeniem czy też mniejszymi urazami. Takie ubrania używane są między innymi w warsztatach, fabrykach, magazynach.

Z kolei odzież ochronna jest w stanie zapewnić skuteczniejszą ochronę dla pracowników, zabezpieczając ich przed czynnikami fizycznymi, w tym temperaturami, prądem elektrycznym, a także chemicznymi czy biologicznymi. Zwykle taka odzież używana jest w połączeniu z innymi środkami służącymi do ochrony osobistej.

Jak wybrać odzież roboczą i ochronną?

Obecnie producent odzieży ochronnej oraz roboczej może zaoferować klientom wiele typów ubrań. Czym należy kierować się podczas jej doboru?

Stanowisko pracy

Przede wszystkim ubrania powinny być odpowiednio dobrane pod kątem wymogów stanowiska pracy, a dokładnie ryzyka, jakie na nim występuje, a także typu wykonywanych czynności. Ubrania muszą zapewnić ochronę, ale także komfort ruchów oraz funkcjonalność.

Warunki temperaturowe i pogodowe

Jeżeli pracownicy wykonują swoje obowiązki w miejscach, gdzie wystawieni są na niekorzystne warunki temperaturowe oraz pogodowe, muszą korzystać z dopasowanych do nich ubrań roboczych. W tym przypadku producent odzieży ochronnej i roboczej proponuje odzież zimową, ocieplaną, a także odzież nieocieplaną i przejściową. Dostępne są także ubrania odporne na wodę czy odzież termoaktywna.

Warunki oświetleniowe

W sytuacji niewystarczających warunków oświetleniowych, a także wtedy, gdy ważna jest widoczność pracownika, należy stosować odpowiednią odzież ostrzegawczą.

Płeć i sylwetka pracownika

Przed zakupieniem odzieży roboczej pracodawca powinien dobrać ją pod kątem płci oraz sylwetki pracownika, aby zapewnić jej właściwe dopasowanie.

Personalizacja

Dodatkowo odzież robocza oraz ochronna może być poddana personalizacji przez umieszczenie na niej nadruków albo haftów. Logo na odzieży pracowniczej podnosi rozpoznawalność, prestiż i powoduje, że firma jest uznawana za bardziej profesjonalną. W tym przypadku usługę może wykonać bezpośrednio producent odzieży ochronnej lub roboczej albo też można zamówić ją w sklepach handlujących tego typu odzieżą.

Gdzie kupować odzież roboczą i ochronną?

Wysokiej jakości odzież przeznaczoną dla pracowników dostarcza polska firma mark-helper.com, która specjalizuje się w produkcji odzieży roboczej, ochronnej oraz ostrzegawczej. Ponadto oferuje ona odzież termoaktywna, która zapewnia komfort podczas chłodnych dni.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz