Wał napędowy – popularne usterki. Jak je rozpoznać i naprawiać?

Wał napędowy jest ważnym elementem wielu pojazdów – nie tylko samochodów osobowych, ale również dostawczych, ciężarowych, maszyn rolniczych czy budowlanych. Jak najczęściej dochodzi do jego usterek? W jaki sposób można je rozpoznać? Czy wały lepiej naprawiać, a może zakupić nowy?

Co sprzyja usterkom wału napędowego?

Element jak wał napędowy jest stosowany w celu przenoszenia napędu i umożliwia poruszanie się pojazdów. W trakcie ich użytkowania jest on jednocześnie narażony na wiele negatywnych czynników wpływających na jego pracę, które mogą spowodować usterki.

Najczęściej do usterek wałów napędowych dochodzi w pojazdach z większym przebiegiem kilometrów, dlatego wtedy, gdy są one eksploatowane od długiego czasu, niebezpieczeństwo usterki rośnie.

Również duże znaczenie mają warunki eksploatacji pojazdu. Gdy jest on stosowany w warunkach terenowych, gdzie podwozie narażone jest na wilgoć oraz na zanieczyszczenia. Wtedy wał napędowy może szybciej ulec zniszczeniu, ponieważ dostają się do niego zabrudzenia. Dodatkowo poruszanie się po nierównych podłożach powoduje, że może dojść do szybszego rozregulowania elementów wałów.

Zniszczeniu wału sprzyjają również nieodpowiednie zachowania właściciela pojazdów, na przykład brak przeglądów, ignorowanie objawów usterek, co powoduje jeszcze większe zniszczenie elementów.

Jakie objawy dają usterki wałów napędowych?

Element jak wał napędowy może powodować różne objawy, gdy nie działa prawidłowo.

Najczęściej usterki sygnalizowane są przez dźwięki dobiegające spod samochodu. Pojawiają się one w trakcie jazdy, a szczególnie podczas przyspieszania. Zwykle pojawia się wtedy odgłos stukania, dudnienia. Również wał napędowy może wywoływać drgania, które mogą być odczuwane podczas jazdy.

Inne objawy wskazujące na zniszczenie wału to bicie kierownicy oraz spadki mocy pojazdu, na przykład podczas ruszania.

Jeżeli więc zauważane są te objawy, w takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę usterki wału napędowego pojazdu i jak najszybciej sprawdzić ten element. Zwlekanie z jego naprawą może prowadzić do jeszcze większych problemów i kosztów.

Wał napędowy – naprawa czy wymiana?

Wał napędowy może być naprawiony, ale w niektórych przypadkach rekomendowana jest jego wymiana na nowy. Wszystko zależne jest od stanu technicznego elementu, dlatego wtedy, gdy jego elementy nie są jeszcze w pełni zniszczone, można go zregenerować.

Regeneracja wału napędowego polega na jego rozebraniu, wyczyszczeniu oraz na wymianie uszkodzonych elementów na nowe. Po takiej procedurze wał napędowy może działać prawidłowo i służyć przez wiele kolejnych kilometrów.

Jeżeli jednak wał jest mocno uszkodzony, a jego regeneracja nie jest możliwa, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na jego zakupienie na nowy. Często zdarza się też, że cena nowego wału nie jest znacznie wyższa od jego regeneracji. Wtedy warto zdecydować się na nowe części od renomowanego producenta, które zapewnią maksymalną skuteczność i trwałość.

Gdzie można kupować wały napędowe?

Sprzedażą wałów napędowych zajmuje się dzisiaj wiele firm. Można kupić je w warsztatach samochodowych, a także w sklepach z częściami samochodowymi. Są one również dostarczane przez sprzedawców maszyn budowlanych, rolniczych.

Internetową sprzedaż wałów napędowych prowadzi firma przeguby.pl, która specjalizuje się w dostawie tych elementów do samochodów i maszyn. W jej ofercie można znaleźć wały przeznaczone do wielu marek i modeli pojazdów z szybką dostawą.

Nie warto więc lekceważyć usterek wału napędowego. Szybka naprawa lub wymiana to gwarancja bezpiecznej jazdy!